With the Xtorm 14W foldable SolarBooster you can easily connect a smartphone, tablet or power bank to the solar panel via the USB-A or USB-C connection. Whether on a camping trip, day at the waterfront or at a festival, the SolarBooster gives your mobile devices new energy powered by the sun.
| Article number | 12441490 Xtorm XR2S14 SolarBooster 14W foldable solar panel |
| Description | With the Xtorm 14W foldable SolarBooster you can easily connect a smartphone, tablet or power bank to the solar panel via the USB-A or USB-C connection. Whether on a camping trip, day at the waterfront or at a festival, the SolarBooster gives your mobile devices new energy powered by the sun. |
| Brand | Xtorm |
| Country Of Origin | PRC |
| Colour | Solid black |
| Weight | 537 gram |
| Diameter | 0 cm |
| Height | 2,30 cm |
| Material | ETFE (Ethylene Tetrafluoroethylene) |
| Recommended decoration option | Digital print |
| Print height (mm) | 30 |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 5 |
| Print maximum colours | full colour |
| Export carton weight | 15 kg |
| Export carton | 20 pc |
| Export carton (Length x Width x Height) | 49 cm x 32 cm x 35 cm |
| Statistical code | 8504409590000000000000 |
Contact us on WhatsApp: