The Case Logic Invigo 14" laptop backpack is a simple and refined backpack made of recycled materials with thoughtful organisational features. It is made with a 100% recycled 600D polyester exterior and 150D polyester lining. The padded laptop compartment protects a 14'' laptop and the tablet sleeve can hold a 10.9'' tablet. Inside the backpack there are slip pockets to store small accessories, and a zipped mesh pocket providing additional secure storage for small items such as keys. At the exterior of the backpack there is a hidden back panel security pocket that keeps vital items like passport or wallet hidden yet close at hand. The front pocket provides quick storage of items while on-the-go, and the 2 side pockets are suitable for water bottles or an umbrella. The backpack also features a luggage pass-through strap to attach the bag to rolling luggage for effortless travel.
| Article number | 12072390 Case Logic Invigo 14" recycled laptop backpack 14.5L |
| Description | The Case Logic Invigo 14" laptop backpack is a simple and refined backpack made of recycled materials with thoughtful organisational features. It is made with a 100% recycled 600D polyester exterior and 150D polyester lining. The padded laptop compartment protects a 14'' laptop and the tablet sleeve can hold a 10.9'' tablet. Inside the backpack there are slip pockets to store small accessories, and a zipped mesh pocket providing additional secure storage for small items such as keys. At the exterior of the backpack there is a hidden back panel security pocket that keeps vital items like passport or wallet hidden yet close at hand. The front pocket provides quick storage of items while on-the-go, and the 2 side pockets are suitable for water bottles or an umbrella. The backpack also features a luggage pass-through strap to attach the bag to rolling luggage for effortless travel. |
| Brand | Case Logic |
| Country Of Origin | CAMBODIA |
| Colour | Solid black |
| PMS color reference | Black |
| Weight | 500 gram |
| Diameter | 0 cm |
| Height | 16,50 cm |
| Material | Recycled Polyester |
| Recommended decoration option | Screenprint |
| Print height (mm) | 150 |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 100 |
| Print maximum colours | 1 |
| Blank product individual packing | Individual polybag |
| Export carton weight | 2 kg |
| Export carton | 3 pc |
| Export carton (Length x Width x Height) | 45 cm x 34 cm x 20 cm |
| Statistical code | 4202929190000000000000 |
Contact us on WhatsApp: