Highly professional and reliable. An ideal partner with unlimited potential, Parker IM is all at once smart, polished and established. With a durable stainless steel nib and finishes that echo the Parker legacy, every detail of this fountain pen is refined to deliver a writing experience that is always dependable. Includes a Parker gift box. Delivered with one cartridge. Exclusive design. Pen ink colour: Black.
| Article number | 10786602 Parker IM fountain pen (black ink) |
| Description | Highly professional and reliable. An ideal partner with unlimited potential, Parker IM is all at once smart, polished and established. With a durable stainless steel nib and finishes that echo the Parker legacy, every detail of this fountain pen is refined to deliver a writing experience that is always dependable. Includes a Parker gift box. Delivered with one cartridge. Exclusive design. Pen ink colour: Black. |
| Brand | Parker |
| Material | Metal |
| Colour | Champagne |
| PMS color reference | 7534C |
| Height | 0 cm |
| Diameter | 1,20 cm |
| Weight | 32 gram |
| Country Of Origin | PRC |
| Recommended decoration option | Laser engraving |
| Default print location | cap |
| Print width (mm) | 40 |
| Print height (mm) | 5 |
| Print maximum colours | 1 |
| Blank product individual packing | Individual giftbox and sleeve |
| Export carton | 50 pc |
| Export carton weight | 5 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 28 cm x 20 cm x 34 cm |
| Statistical code | 9608300000000000000000 |
Contact us on WhatsApp: