Distinctive style with remarkable performance. The eye-catching Urban takes over a century of Parker tradition into dynamic new territory. With its inimitable curved design and range of finishes, it was crafted to compliment personal style and elevate the confidence behind every word. Delivered with one cartridge. Exclusive design.
| Article number | 10702000 Parker Urban fountain pen (blue ink) |
| Description | Distinctive style with remarkable performance. The eye-catching Urban takes over a century of Parker tradition into dynamic new territory. With its inimitable curved design and range of finishes, it was crafted to compliment personal style and elevate the confidence behind every word. Delivered with one cartridge. Exclusive design. |
| Brand | Parker |
| Material | Brass |
| Colour | Solid black |
| Height | 13,80 cm |
| Diameter | 1,40 cm |
| Weight | 29 gram |
| Country Of Origin | PRC |
| Recommended decoration option | Laser engraving |
| Default print location | fountain pen cap |
| Print width (mm) | 40 |
| Print height (mm) | 6 |
| Print maximum colours | 1 |
| Blank product individual packing | Individual gift box |
| Export carton | 50 pc |
| Export carton weight | 6 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 37 cm x 28 cm x 21 cm |
| Statistical code | 9608300000000000000000 |
Contact us on WhatsApp: