Digital privacy kit including a USB data blocker, a webcam blocker, and an audio jack blocker. The USB data protector prevents accidental data exchange when connecting a mobile device to a computer or public charging station. The item will block any data transfer while the device is being charged, preventing data from being stolen or malware being installed. The webcam blocker can be attached in front of the laptop webcam to block any unwanted access to the the webcam. The audio jack blocker can be placed in the AUX port of the device to avoid third parties listening in to conversations. Delivered in a protective box.
| Article number | 12418590 Incognito privacy kit |
| Description | Digital privacy kit including a USB data blocker, a webcam blocker, and an audio jack blocker. The USB data protector prevents accidental data exchange when connecting a mobile device to a computer or public charging station. The item will block any data transfer while the device is being charged, preventing data from being stolen or malware being installed. The webcam blocker can be attached in front of the laptop webcam to block any unwanted access to the the webcam. The audio jack blocker can be placed in the AUX port of the device to avoid third parties listening in to conversations. Delivered in a protective box. |
| Brand | Unbranded |
| Material | ABS Plastic |
| Colour | Solid black |
| Height | 1,70 cm |
| Diameter | 0 cm |
| Weight | 32 gram |
| Country Of Origin | PRC |
| Recommended decoration option | Padprint |
| Default print location | box |
| Print width (mm) | 30 |
| Print height (mm) | 30 |
| Print maximum colours | 1 |
| Blank product individual packing | Individual gift box |
| Export carton | 250 pc |
| Export carton weight | 10 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 44 cm x 20 cm x 42 cm |
| Statistical code | 8544429090000000000000 |
Contact us on WhatsApp: