The Arctic Zone® 6-can lunch cooler bag features Repreve® exterior materials made from recycled plastic bottles. The cooler can be carried either with the adjustable shoulder strap, or with the top padded grab handle. The front slash pocket is the perfect place to keep your extra face mask or a quick snack. The interior of the cooler bag features high density thermal insulation.
| Article number | 12062582 Arctic Zone® Repreve® 6-can recycled lunch cooler 5L |
| Description | The Arctic Zone® 6-can lunch cooler bag features Repreve® exterior materials made from recycled plastic bottles. The cooler can be carried either with the adjustable shoulder strap, or with the top padded grab handle. The front slash pocket is the perfect place to keep your extra face mask or a quick snack. The interior of the cooler bag features high density thermal insulation. |
| Brand | Arctic Zone |
| Material | 600D of Recycled Polyester |
| Colour | Grey |
| Height | 150 cm |
| Diameter | 0 cm |
| Weight | 220 gram |
| Country Of Origin | PRC |
| Recommended decoration option | Screenprint |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 130 |
| Print height (mm) | 60 |
| Print maximum colours | 1 |
| Blank product multi packaging level | 24 / Polybag |
| Export carton | 24 pc |
| Export carton weight | 5 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 51 cm x 34 cm x 33 cm |
| Statistical code | 4202929890000000000000 |
Contact us on WhatsApp: