Ballpoint pen with a coloured spray coating. The button and tip are made of brass, the barrel is made of recycled brass, and the clip is made of iron. Ink colour: Black. Writing length: 1000 metres. Nib size: 1.0 mm. Delivered in a gift box.
| Article number | 10791814 Beatriz recycled brass ballpoint pen (black ink) |
| Description | Ballpoint pen with a coloured spray coating. The button and tip are made of brass, the barrel is made of recycled brass, and the clip is made of iron. Ink colour: Black. Writing length: 1000 metres. Nib size: 1.0 mm. Delivered in a gift box. |
| Brand | Unbranded |
| Country Of Origin | PRC |
| Colour | Gold |
| PMS color reference | Gold spray coating |
| Weight | 25 gram |
| Diameter | 10 cm |
| Height | 0 cm |
| Material | Recycled brass |
| Recommended decoration option | Laser engraving |
| Print height (mm) | 5 |
| Default print location | body |
| Print width (mm) | 95 |
| Print maximum colours | 1 |
| Blank product individual packing | Individual gift box |
| Blank product multi packaging level | 50 / Inner carton |
| Export carton weight | 12 kg |
| Export carton | 200 pc |
| Export carton (Length x Width x Height) | 48 cm x 27 cm x 26 cm |
| Statistical code | 9608109200000000000000 |
Contact us on WhatsApp: