The Blanca ballpoint pen has an upper barrel made of recycled plastic with a coloured spray coating, and bamboo accessories on both sides. The lower part of the barrel is made of recycled aluminium with a coloured spray coating. Ink colour: Blue. Writing length: 400 metres. Nib size: 1.0 mm.
| Article number | 10791501 Blanca recycled aluminium ballpoint pen (blue ink) |
| Description | The Blanca ballpoint pen has an upper barrel made of recycled plastic with a coloured spray coating, and bamboo accessories on both sides. The lower part of the barrel is made of recycled aluminium with a coloured spray coating. Ink colour: Blue. Writing length: 400 metres. Nib size: 1.0 mm. |
| Brand | Unbranded |
| Country Of Origin | PRC |
| Colour | White |
| Weight | 21 gram |
| Diameter | 1,20 cm |
| Height | 0 cm |
| Material | Recycled Aluminium |
| Recommended decoration option | Laser engraving |
| Print height (mm) | 5 |
| Default print location | barrel |
| Print width (mm) | 60 |
| Print maximum colours | 1 |
| Blank product individual packing | Individual polybag |
| Blank product multi packaging level | 50 / Inner carton |
| Export carton weight | 11 kg |
| Export carton | 500 pc |
| Export carton (Length x Width x Height) | 31 cm x 26 cm x 20 cm |
| Statistical code | 9608109200000000000000 |
Contact us on WhatsApp: