The Dora aluminium multifunctional ballpoint pen is partly made of recycled materials, and features a double sided ruler, lever, screwdriver, gradienter, and a black stylus made of rubber. The barrel is made of recycled aluminium with a silver spray coating. The clip is made of iron. The screwdriver is made of steel. The top part and tip are made of RABS. Ink colour: Black. Writing length: 400 metres. Nib size: 1.0 mm.
| Article number | 10790881 Dora recycled aluminium multifunctional pen (black ink) |
| Description | The Dora aluminium multifunctional ballpoint pen is partly made of recycled materials, and features a double sided ruler, lever, screwdriver, gradienter, and a black stylus made of rubber. The barrel is made of recycled aluminium with a silver spray coating. The clip is made of iron. The screwdriver is made of steel. The top part and tip are made of RABS. Ink colour: Black. Writing length: 400 metres. Nib size: 1.0 mm. |
| Brand | Unbranded |
| Country Of Origin | PRC |
| Colour | Silver |
| PMS color reference | Silver Spray Coating |
| Weight | 22 gram |
| Diameter | 10 cm |
| Height | 0 cm |
| Material | Recycled Aluminium |
| Recommended decoration option | Laser engraving |
| Print height (mm) | 3 |
| Default print location | body |
| Print width (mm) | 70 |
| Print maximum colours | 1 |
| Blank product individual packing | Individual polybag |
| Blank product multi packaging level | 50 / Inner carton |
| Export carton weight | 13 kg |
| Export carton | 500 pc |
| Export carton (Length x Width x Height) | 43 cm x 16 cm x 17 cm |
| Statistical code | 9608109200000000000000 |
Contact us on WhatsApp: