The Unix ballpoint pen is made from recycled plastic. By choosing this type of pen, we can promote the concept of recycling and encourage individuals and businesses to make more sustainable choices in their everyday lives. Ink colour: Black. Writing length: 500 metres. Nib size: 1.0 mm.
| Article number | 10789701 Unix recycled plastic ballpoint pen (black ink) |
| Description | The Unix ballpoint pen is made from recycled plastic. By choosing this type of pen, we can promote the concept of recycling and encourage individuals and businesses to make more sustainable choices in their everyday lives. Ink colour: Black. Writing length: 500 metres. Nib size: 1.0 mm. |
| Brand | Unbranded |
| Country Of Origin | PRC |
| Colour | White |
| Weight | 7,2 gram |
| Diameter | 1,040 cm |
| Height | 0 cm |
| Material | Recycled ABS Plastic |
| Recommended decoration option | Padprint |
| Print height (mm) | 5 |
| Default print location | body |
| Print width (mm) | 60 |
| Print maximum colours | 4 |
| Export carton weight | 10 kg |
| Export carton | 1000 pc |
| Export carton (Length x Width x Height) | 52 cm x 31 cm x 21 cm |
| Statistical code | 9608109200000000000000 |
Contact us on WhatsApp: