The Mezuri inkless pen is made of bamboo and has a ruler printed on the barrel (up to 11.3 cm). This pen does not require ink cartridges or refill. The pen's graphite tip is designed to leave visible traces as it makes contact with the writing surface. Choosing a pen made of bamboo promotes making more sustainable choices, and encourages the use of renewable materials. Writing length: 1500 metres. Nib size: 0.5 mm.
| Article number | 10789506 Mezuri bamboo inkless pen |
| Description | The Mezuri inkless pen is made of bamboo and has a ruler printed on the barrel (up to 11.3 cm). This pen does not require ink cartridges or refill. The pen's graphite tip is designed to leave visible traces as it makes contact with the writing surface. Choosing a pen made of bamboo promotes making more sustainable choices, and encourages the use of renewable materials. Writing length: 1500 metres. Nib size: 0.5 mm. |
| Brand | Unbranded |
| Country Of Origin | PRC |
| Colour | Natural |
| Weight | 7 gram |
| Diameter | 0,880 cm |
| Height | 0 cm |
| Material | FSC certified bamboo |
| Recommended decoration option | Laser engraving |
| Print height (mm) | 3 |
| Default print location | back |
| Print width (mm) | 110 |
| Print maximum colours | 1 |
| Export carton weight | 8 kg |
| Export carton | 1000 pc |
| Export carton (Length x Width x Height) | 42 cm x 34 cm x 22 cm |
| Statistical code | 9608109900000000000000 |
Contact us on WhatsApp: