The Nanna ballpoint pen with rose gold finish has a barrel made of recycled aluminium with a touch stylus made of silicone. Recycled aluminium reduces the amount of waste in landfills and helps to conserve natural resources aiming to reduce greenhouse emissions. Ink colour: Black. Writing length: 800 metres. Nib size: 1.0 mm.
| Article number | 10624601 Nanna ballpoint pen with rose gold finish (black ink) |
| Description | The Nanna ballpoint pen with rose gold finish has a barrel made of recycled aluminium with a touch stylus made of silicone. Recycled aluminium reduces the amount of waste in landfills and helps to conserve natural resources aiming to reduce greenhouse emissions. Ink colour: Black. Writing length: 800 metres. Nib size: 1.0 mm. |
| Brand | Unbranded |
| Country Of Origin | PRC |
| Colour | White |
| Weight | 17,7 gram |
| Diameter | 10 cm |
| Height | 0 cm |
| Material | Recycled Aluminium |
| Recommended decoration option | Laser engraving |
| Print height (mm) | 5 |
| Default print location | cap |
| Print width (mm) | 60 |
| Print maximum colours | 1 |
| Blank product individual packing | Individual polybag |
| Blank product multi packaging level | 50 / Inner carton |
| Export carton weight | 10 kg |
| Export carton | 500 pc |
| Export carton (Length x Width x Height) | 32 cm x 27 cm x 18 cm |
| Statistical code | 9608109200000000000000 |
Contact us on WhatsApp: