Ballpoint pen with a barrel made of recycled aluminium and a silver coated clip made of ABS plastic. Recycled aluminium reduces the amount of waste in landfills and helps to conserve natural resources aiming to reduce greenhouse emissions. Ink colour: Black. Writing length: 800 metres. Nib size: 1.0 mm.
| Article number | 10612901 Ziguur recycled aluminium ballpoint pen (black ink) |
| Description | Ballpoint pen with a barrel made of recycled aluminium and a silver coated clip made of ABS plastic. Recycled aluminium reduces the amount of waste in landfills and helps to conserve natural resources aiming to reduce greenhouse emissions. Ink colour: Black. Writing length: 800 metres. Nib size: 1.0 mm. |
| Brand | Unbranded |
| Country Of Origin | PRC |
| Colour | White |
| Weight | 17,5 gram |
| Diameter | 1,10 cm |
| Height | 0 cm |
| Material | Recycled Aluminium |
| Recommended decoration option | Laser engraving |
| Print height (mm) | 6 |
| Default print location | body |
| Print width (mm) | 90 |
| Print maximum colours | 1 |
| Blank product individual packing | Individual polybag |
| Blank product multi packaging level | 50 / Inner carton |
| Export carton weight | 10 kg |
| Export carton | 500 pc |
| Export carton (Length x Width x Height) | 48 cm x 31 cm x 12 cm |
| Statistical code | 9608109200000000000000 |
Contact us on WhatsApp: