Enjoy your wine with the Horizon 750 ml wine bottle. The double-walled vacuum insulated construction maintains the ideal temperature of your favourite wine and prevents condensation with its external powder coating finish. Whether you’re enjoying a picnic outside or hosting a dinner party, this wine bottle is designed to keep your wine cold for 35 hours, and if you are using the bottle for mulled wine it will stay hot for up to 25 hours. With a generous 750 ml capacity, it can be filled with a full bottle of wine. Lifetime guarantee for manufacturing defects. Non-slip silicone base. Free of BPA, BPS and BPF.
| Article number | 10075701 CamelBak® Horizon 750 ml vacuum insulated water/wine bottle |
| Description | Enjoy your wine with the Horizon 750 ml wine bottle. The double-walled vacuum insulated construction maintains the ideal temperature of your favourite wine and prevents condensation with its external powder coating finish. Whether you’re enjoying a picnic outside or hosting a dinner party, this wine bottle is designed to keep your wine cold for 35 hours, and if you are using the bottle for mulled wine it will stay hot for up to 25 hours. With a generous 750 ml capacity, it can be filled with a full bottle of wine. Lifetime guarantee for manufacturing defects. Non-slip silicone base. Free of BPA, BPS and BPF. |
| Brand | CamelBak |
| Material | Stainless Steel |
| Colour | White |
| Height | 0 cm |
| Diameter | 0 cm |
| Weight | 318 gram |
| Country Of Origin | PRC |
| Recommended decoration option | Laser engraving |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 25 |
| Print height (mm) | 140 |
| Print maximum colours | 1 |
| Blank product individual packing | Individual polybag |
| Blank product multi packaging level | 4 / Inner carton |
| Export carton | 24 pc |
| Export carton weight | 9 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 50 cm x 35 cm x 22 cm |
| Statistical code | 9617000000000000000000 |
Contact us on WhatsApp: