With the Jotter XL Monochrome Collection, Parker introduces four contemporary, fully monochromatic finishes to its range. From the subtle yet distinctive Black and Silver finishes to the boldly self-assured Gold and Rose Gold, the eye-catching quartet is the perfect balance between timeless elegance and a strikingly modern aesthetic. All pens feature the trademarked arrow clip and distinctive ‘click’ button. Exclusive design. Delivered with a Parker gift box.
| Article number | 10772414 Parker Jotter XL monochrome ballpoint pen (blue ink) |
| Description | With the Jotter XL Monochrome Collection, Parker introduces four contemporary, fully monochromatic finishes to its range. From the subtle yet distinctive Black and Silver finishes to the boldly self-assured Gold and Rose Gold, the eye-catching quartet is the perfect balance between timeless elegance and a strikingly modern aesthetic. All pens feature the trademarked arrow clip and distinctive ‘click’ button. Exclusive design. Delivered with a Parker gift box. |
| Brand | Parker |
| Material | Stainless Steel |
| Colour | Gold |
| PMS color reference | 3547C |
| Height | 0 cm |
| Diameter | 1,10 cm |
| Weight | 19 gram |
| Country Of Origin | FRANCE |
| Recommended decoration option | Padprint |
| Default print location | barrel |
| Print width (mm) | 45 |
| Print height (mm) | 6 |
| Print maximum colours | 4 |
| Blank product individual packing | Individual gift box |
| Export carton | 50 pc |
| Export carton weight | 3 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 20 cm x 30 cm x 30 cm |
| Statistical code | 9608109200000000000000 |
Contact us on WhatsApp: